אסף יפת
מנהל
רחוב הבנים 14 מרכז אגם קומה 1
קבלת קהל: בתיאום מראש

 

המחלקה למניעת אלימות סמים ואלכוהול בעיריית הוד השרון היא מחלקה עירונית אשר עובדת בשיתוף פעולה מקצועי עם הגורמים השונים העירוניים והארציים העוסקים בהעצמת הפרט והקהילה ובצמצום אלימות (פיזית, מילולית, ברשתות החברתיות), בריונות, שימוש בסמים ובחומרים ממכרים אחרים.

אלימות, שימוש לרעה בסמים ובאלכוהול, הן תופעות מדאיגות מזיקות ומסוכנות. העובדה, שאנו פוגשים אותן בקרב ילדים ובני נוער, מדירה שינה מעינינו. אנו מקיימים מגוון פעילויות מניעה והסברה, בקהילה, מתוך הנחה ואמונה, שידע, מודעות ושיתופי פעולה, עם גורמי הקהילה השונים, יעבירו מסר אחיד חד וברור, בנושא סכנות ונזקי השימוש, ויביאו לצמצום התופעות הללו. בבסיס פעילותנו אנו מספקים מידע בנושא סוגי הסמים הנפוצים, האלכוהול והמקום שלו בתרבות הפנאי של בני הנוער, זיהוי משתמשים ודרכי התמודדות עם התופעה, הבנת מקומו והשפעתו של ההורה והמורה, על הילד, עמדותיו והתנהגותו.

 המחלקה משמשת כנציגה של הרשות לביטחון קהילתי, הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול במשרד לביטחון פנים.

המחלקה אינה גוף טיפולי אלא גוף מניעתי ברשות.

 פעילויות בקהילה

 1. לקדם ועשות עירוניות, מערך עירוני- צוות היגוי, ועדות בשיתוף נציגי ציבור, בעלי תפקידם והקהילה למיגור התנהגויות סיכון.
 2. הרצאות מידע בנושא סוגי סמים נפוצים בקרב בני נוער: נזקים, סכנות ודרכי התמודדות.
 3. סדנאות בנושא קשר ותקשורת במשפחה.
 4. קידום פעולות מניעה והסברה לבני נוער במסגרות החינוך הפורמאליות והבלתי פורמאליות.
 5. שימוש נבון ברשתות החברתיות: אינטרנט, פייסבוק, אינסטגרם, טלגרם, וואטסאפ.
 6. העצמת ההורים על ידי מתן כלים ומיומנויות לשיפור התפקוד ההורי שלהם, לטוב​ת שיפור איכות הקשר במשפחה, חיזוק סמכותם ההורית ויכולתם להציב גבולות.
  ההורים והמשפחה הינם גורם הגנה משמעותי ביותר מפני הסתבכות בהתנהגות סיכון ושימוש לרעה בסמים ואלכוהול.
 7. הרצאות וסדנאות בנושא התמכרויות והתנהגויות סיכון לצוותים חינוכיים, עובדים סוציאליים ומדריכים, הבאים במגע במסגרת תפקידם עם בני נוער, הורים ומשפחות בסיכון. הידע ישרת אותם בתפקידם מול קהלי היעד שבטיפולם. 
 8. העצמת קבוצות נוער במסגרות השונות של אגף הרווחה והשירותים החברתיים, קידום נוער וכו'.
 9. העלאת המודעות בקהילה בנושא אלימות מגדרית, ייזום ימי עיון בנושא מניעת אלימות במשפחה, אלימות נגד נשים וכ'ו.
 10. סיירת הורים עירונית-ליווי, הנחייה והדרכת פעילות סיירת ההורים אשר פעולת במסגרת הקהילה למניעת התנהגויות סיכון בקרב בני נוער. 

קהלי היעד המרכזיים:

ילדים.

נוער.

הורים.

צוותים מקצועיים.

 מדריכי המוגנות בבתי הספר 

תפקידו של מדריך המוגנות הוא לשמש כמבוגר משמעותי הנמצא במרחב הבלתי פורמלי של בית הספר הוא איננו איש טיפול, אמנם, אך בכלים הלא-פורמאליים העומדים לרשותו, ביכולתו לעצור התנהגויות בלתי רצויות ולהעביר את המידע אל הגורמים המתאימים.
מדריכי מוגנות  נמצאים בבית הספר ויוצרים קשרים בינאישיים עם התלמידים. במסגרת הקשר האישי שנוצר במהלך מפגשים עם התלמידים, הם מקפידים  לשדר לתלמידים כי אם הם חווים מצוקה הם מוזמנים לפנות אליהם לבקשת עזרה. בנוסף מובילים מדריכי המוגנות בבתי הספר פעילויות למניעת אלימות כגון: מנהיגות מגשרת, מילה טובה להרגשה טובה, חברים ברשת ועוד.

סיירת הורים

במסגרת פעילות המחלקה למניעת אלימות, סמים ואלכוהול פועלת סיירת ההורים העירונית. סיירת הורים היא חבורה מצוינת של הורים מתנדבים אשר יוצאים במסגרת התנדבותם למקומות הבילוי והפנאי של הילדים והנוער ובכך מגבירים את הנוכחות הורים במטרה לצמצם ולמנוע התנהגויות סיכון ולהעניק תחושת ביטחון לילדינו.
סיירת ההורים יוצרת קהילה חזקה ובטוחה יותר עבור בני הנוער.
רוצים להיות מעורבים ולהשפיע על שלומם של בני הנוער? מקומכם אתנו בסיירת הורים!
לפרטים נוספים: https://www.hod-hasharon.muni.il/454/