הסמארטפון נכנס לחיינו לפני קצת יותר מעשור, ורק כעת אנחנו למדים על ההשלכות המשמעותיות של שימוש בסמארטפונים בקרב ילדים. לצד היתרונות שבגינם כולנו משתמשים בו, הוא גורם לירידה באינטראקציות החברתיות, בקשב וביצירתיות, ירידה בהערכה העצמית והתגברות תחושת הבדידות, צמצום פעילויות מחוץ לבית, התמכרות למשחקים וחשיפה לתכנים לא ראויים, בריונות, חרמות ועבירות פליליות של ממש. יותר מ-540 פניות של ילדים בגילאי היסודי שנפגעו ברשת דווחו רק בשנה וחצי האחרונות למוקד 105 של המשטרה.

בחודש ספטמבר 2019 השיקה העירייה בשיתוף הנהגת ההורים מהלך העירוני להתמודדות עם האתגרים הללו בכנס עירוני בהשתתפות ראש העיר, מנהלת מחלקת בית הספר היסודיים, נציגי מועצת העיר, מנהלות בתי הספר היסודיים, הנהגת ההורים העירונית, והורים מבתי הספר בעיר. במסגרת הכנס הוצגו על ידי המומחים רן בראון וד"ר אנאבלה שקד הסכנות הטמונות לילדים ברשת, הקשיים שלנו כהורים ביצירת סמכות בעידן הדיגיטלי והכלים שיש בידינו כדי לענות על האתגרים.

לאור המציאות המשתנה והאתגרים הגדולים פעלה הנהגת ההורים להטמעת תוכנית חינוך רלבנטית לילדי בית הספר היסודי. אגף החינוך והיחידה למניעת אלימות, סמים ואלכוהול בעיר יצרו תוכנית במסגרתה, משתתפים השנה תלמידי כיתות ג`, ד`, ה` ו-ו` בסדנאות להקניית מיומנויות חברתיות ברשת, הורים ותלמידים מוזמנים לסדנאות ומעגלי שיח לניהול שיח משמעותי סביב עולם הרשתות, ופעילויות נוספות; גם צוותי החינוך מוזמנים להרצאות ייחודיות בנושא סמכות מורית בעידן הדיגיטלי, שיתוף במערכי שיעור תומכים בתכנים אליהם ייחשפו הילדים, וההורים מוזמנים להרצאות וסדנאות בנושא סמכות הורית בעידן הדיגיטלי, תקשורת בונה והתמכרות למסכים. בחודש ינואר התקיימה סדנא מיוחדת למנהלות בתי הספר היסודיים בעיר על היתרונות והחסרונות של טכנולוגיה בחינוך והתיווך המתאים בין השניים.

במקביל, פועלת הנהגת ההורים בשיתוף עם היוזמה הארצית "תנו לגדול על שקט" לדחיית גיל השימוש הראשון בסמארטפונים על ידי חלופה של רכישה קבוצתית של טלפונים בטוחים.

"תנו לגדול על שקט": טלפון ראשון הוא טלפון בטוח

תנו לגדול על שקט היא תנועת הורים ארצית המעודדת דחייה של גיל מתן הסמארטפון הראשון, על ידי חלופה של רכישה קבוצתית של טלפונים בטוחים, ללא אינטרנט. טלפון בטוח עולה כ 100 עד 300 שקלים, ועונה על הצורך של תקשורת עם הילדים. כבר כיום קיימות כיתות בבתי הספר בעיר בהן יש קבוצות של ילדים שהוריהם בחרו בו כטלפון ראשון, ובכך השיגו כשנתיים -שלוש שנים נוספות של רווחה נפשית לילדיהם, זמן מצוין לחינוך ולרכישת מיומנויות לקראת קבלת הסמארטפון הראשון, כפי שבא לידי ביטוי בין היתר גם בתוכנית החינוך העירונית.
בחודש ינואר 2020 הודיעה ההסתדרות הרפואית לישראל כי היא מעודדת את דחיית גיל מתן הסמארטפון הראשון. מצורף נייר העמדה של ההסתדרות הרפואית בישראל.
מידע נוסף על תנועת ההורים הארצית, מאמרים ופרסומים, באתר היוזמה

איך מקדמים את "תנו לגדול על שקט" בכיתה שלכם?
הורי שכבות א`–ב`: כבר בשלב זה כדאי לדבר על הנושא בין ההורים ולקבל החלטה שהטלפון הראשון שיירכש, בעתיד, יהיה טלפון בטוח ולא סמארטפון. ככל שמדברים על זה מוקדם יותר, יותר הורים יצטרפו ליוזמה. יחד עם זאת, החלטה כזו לא חייבת לכלול את כל ההורים; מספיקה קבוצה בכל כיתה כדי לייצר שינוי ולצמצם את הלחץ החברתי.
הורי שכבות ב`-ג`: מתקרבים למועד שבו ילדים מתחילים ללכת לבד הביתה והורים מתחילים לרכוש טלפונים. כדאי לקבוע מועד לרכישה קבוצתית שכבתית של טלפונים בטוחים (פסח/ סיום השנה) אליה יצטרפו כל הקבוצות שמעוניינות מכל כיתה. הורים שמעוניינים לקדם את היוזמה יפתחו קבוצת פייבוקס ויבצעו את הרכישה, בדיוק כמו רכישה משותפת של מתנה יומולדת.
בכל אחד מבתי הספר ישנם הורים מובילים של היוזמה "תנו לגדול על שקט" ויכולים לסייע להורים בתיאומים, מידע ורכישה. אתם מוזמנים לפנות לנציג ההנהגה אצלכם שיפנה לרכז היוזמה. דוגמאות לפלייארים להפצה בקרב הורים, דוגמאות ועצות להנעת היוזמה באתר "תנו לגדול על שקט"