השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת בהוד השרון

במסגרת "השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת" שצוין בשבוע שעבר קיימה עיריית הוד השרון, היחידה למניעת אלימות סמים ואלכוהול פעילות לכ- כ-1000 תלמידי שכבת ח' מכל בתי הספר בהוד השרון אשר צפו בהצגה: "נראתה לאחרונה" של תיאטרון אורנה פורת.


ההצגה מבוססת על סיפורים אמתיים ומתארת את סיפורן של שלוש חברות טובות אשר מוצאות את עצמן בחקירה משטרתית בעקבות חשד של צילום והפצת סרטון פוגעני. העניינים הופכים טעונים ובשיא העימות בין שלוש החברות עולה השאלה - מי הוא האשם בבריונות ברשת? הצלם, המפיץ, המגיב או המתבונן מן הצד? עקב האירוע הדרמטי שמתרחש, הן מבינות כמה אכזרית היא פעולת הבריונות ברשת, כמה חמור המעשה וכי על שלושתן מוטלת האחריות. ההצגה זכתה בפרס הצגת השנה לנוער 2019!

בסופה של כל הצגה, נערכה שיחה של השחקניות ויוצרות ההצגה עם התלמידים על תהליך כתיבת ההצגה. בנוסף, על מנת לחדד את חשיבות הפניה למוקד הלאומי להגנה על ילדים ונוער ברשת- 105 פגשו התלמידים את ד"ר עמיר גפן, מנהל תחום בכיר מניעה וקהילה במטה הלאומי וכן את ויקי אטיה ואסף תבור ממחלק הנוער של משטרת כפר סבא ששוחחו עם התלמידים על האחריות הפלילית בנושא זה.

כחלק מתהליך המדידה והערכה התלמידים התבקשו למלא משוב על ההצגה וניכר כי 90% מהם ציינו כי ההצגה עסקה בידע רלוונטי עבורם, כמו כן, כ-71% ימליצו לחבריהם ולבני משפחתם לצפות בהצגה זו.

מוקד 105 הוא מרכז לאומי ייחודי לקבלת פניות ודיווחים מהציבור ולמתן מענה מקצועי בנוגע לפגיעות, אלימות ופשיעה נגד ילדים ונוער במרחב המקוון. את המוקד מאיישים שוטרים שעברו הכשרה ייעודית בתחום עיסוקו של המטה הלאומי, ופועל בו דסק שותפויות בין-משרדי בו ילדים, בני נוער, הורים, אנשי מקצוע וכלל הציבור יכולים לפנות למוקד בכל נושא של פגיעה בקטינים ברשת ובין השאר: דיווח מיידי על פגיעות פליליות ברשת – סחיטה, איומים, התחזות, הימורים, מרמה ועוד, דיווח על מקרי חירום ברשת ומצבי מצוקה, פגיעות מיניות ברשת – זנות, מעשה מגונה, אונס או ניסיון לאונס, הטרדות מיניות ועוד, עבירות רשת, בריונות ברשת – ביוש, נידוי, חרם, עזרה בהסרת תכנים פוגעניים, התייעצות ומידע על גלישה בטוחה ופגיעות בקטינים (גילאי 0-18) וכ'ו.