מסטפניה וילצ'ינסקה ועד אהובה עוזרי – לראשונה שכונה שלמה בהוד השרון תיקרא על שם נשים פורצות דרך


הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עדכנה את עיריית הוד השרון, כי אושרה בקשתה שכל רחובות שכונת "ציר החינוך" החדשה, הנבנית בהוד השרון, ייקראו על שמן של נשים.

רונית אלקבץ, נעמי שמר, אהובה עוזרי, ענת גוב, יונה וולך, המשוררת זלדה וסטפניה וילצ'ינסקה, יהיו שמות הרחובות החדשים בשכונה, כאשר הרחוב המוביל לשכונה שהוא גם הרחוב המרכזי בה, יקרא "הבנות", על שמן של בנות הוד השרון שנפלו בעת שירותן הצבאי.

השמות שאושרו על ידי ועדת השמות ומועצת העיר הינם רק שמות הרחובות הראשונים בשכונה, כאשר בהמשך יאושרו שמות של נשים נוספות לכל הרחובות בשכונה. נכון להיום, רק 6 רחובות בהוד השרון, 1.4% מכלל הרחובות קרויים על שמות נשים, זאת לעומת 90 רחובות שהם 21% מכלל הרחובות, הקרויים על שם גברים.

השמות נקבעו לאחר הליך של פנייה לתושבות ולתושבים שהציעו שמות של נשים פורצות דרך, מתוכם אישרה מועצת העיר הוד השרון את שמות הרחובות שנבחרו.

אמיר כוכבי, ראש עיריית הוד השרון: "מדובר בתיקון הטיה מגדרית היסטורית ברחובות הוד השרון וביצירת מרחב ציבורי שוויוני, כאשר נוכחות במרחב הציבורי של מגוון שמות, מגדרים וזהויות מאפשרת הנכחה והעצמה לכלל התושבות והתושבים ומאפשרת לנו ולדורות העתיד גיוון במודלים לחיקוי במרחב הציבורי. ההחלטה לקרוא לרחובות השכונה על שמותיהן של נשים פורצות דרך, היא חלק מתפיסת עולם של קידום שוויון מגדרי בכל תחומי החיים בעיר, במערכת החינוך שלה ובמרחבים הציבוריים בתחומה".

שמות הרחובות שנקבעו:

רחוב סטפניה - על שם סטפניה וילצ'ינסקה, מחנכת ומורה שהיתה שותפתו של יאנוש קורצ'אק לניהול בית היתומים בוורשה שבפולין ואשר נרצחה במחנה ההשמדה טרבלינקה ביחד עם הילדות והילדים שגידלה וזאת למרות הזדמנויות לחלץ את עצמה מהגורל המר.

רחוב רונית אלקבץ – מגדולות השחקניות בתולדות הקולנוע הישראלי, השחקנית היחידה שזכתה בשלושה פרסי אופיר על תפקיד השחקנית הראשית הטובה ביותר.

רחוב אהובה עוזרי – מוזיקאית פורצת דרך, מעמודי התווך של הזמר הים תיכוני בישראל. כלת פרס אקו"ם ופרס מפעל חיים של אקו"ם.

רחוב זלדה – על שמה של המשוררת והסופרת שיינא זלדה שניאורסון – מישקובסקי, שהייתה ידועה בכינוי "זלדה". שירה הידוע ביותר הוא "לכל איש יש שם".

רחוב נעמי שמר – כלת פרס ישראל לזמר עברי, גדולת המשוררות הישראליות, פזמונאית ששיריה מהווים חלק בלתי נפרד מפס הקול של החברה הישראלית.

רחוב ענת גוב – מחזאית ותסריטאית, כלת פרס רוזנבלום לאומנויות הבמה.

רחוב יונה וולך  - משוררת, מי שהביאה את הנשיות המשוחררת לקדמת הבמה ואשר רבים משיריה הינם נכסי צאן הברזל של התרבות הישראלית. 

רחוב "הבנות" – על שמן של בנות הוד השרון שנפלו בעת שירותן הצבאי. בהוד השרון רחוב מרכזי "הבנים" ולאורך השנים עלה שמו כמדיר את תרומתן של נשות המושבות והעיר שלקחו חלק בהקמת המדינה ובהגנה עליה – רחוב "הבנות" יהיה רחוב מרכזי שיוביל לשכונה החדשה ונמצא דרומית ובמקביל לרחוב "הבנים".